Snizeks Oldweb Home Page
Historická Letadla
Letecký den online
My Best Photos
Cestování

Referáty
LOGA na mobil zdarma
O
O
O
Kontakt
Texan SNJ/T-6 (1936)
Texan SNJ/T-6 (1936)


      SNJ byla upravená verze T-6 Texan pro Námořní letectvo Spojených států amerických. T-6/SNJ byl postaven v Severní Americe z modelu NA-16, který poprvé letěl v roce 1934. NA-16 byl významný pevným podvozkem, sériově vyráběným pokrytím trupu a zaoblenými konci směrovky a křídel. Roku 1936 byly objednány Námořním letectvem Spojených států amerických první modely. Byl podobný jako Na-16 a nastávající NJ-1.
      Pozdější modely T-6/SNJ jsou charakteristické zatahovacím podvozkem, celokovovým trupem, novým tvarem křídel. U modelu SNJ-3 to byl ještě nový tvar směrovky. Ta se stala hlavním rysem pro Texany. Texan zažil více úspěchu, než jakýkoliv cvičný letoun kdy předtím. Během druhé světové války sloužil 33 odlišným zemím a tato vojenská služba trvala od poloviny třicátých let,i přes válku a ještě mnoho let poté. Ačkoliv hlavní roli jako cvičný letoun prováděl Texan v drsnějších podmínkách, byl také příležitostně užit pro taktické úkoly. Cílem bylo také vytvořit jednosedadlovou verzi bombardéru.
      Texan úspěšně sloužil vojenským účelům, později byly letouny rozprodány soukromým úživatelům. Spolehlivost a lehká údržba proslavila toto letadlo hlavně mezi soukromými piloty. Skutečnost, že mnoho z nich bylo zachováno dodnes, svědčí i o tom, že se stal pravidelným na leteckých dnech a přehlídkách. Texan zůstane dobře známým ještě dlouhá léta.


Technické údaje

Země : Spojené státy americké
Typ : Vojenský
První let : 1936
Motor : Pratt&Whitney R1340-AN-1,
vzduchem chlazený, radiální, 9 válců, 550 HP
Rozpětí : 13.42 m
Délka : 8.99 m
Výška : 3.77 m
Rychlost maximální : 346 km/h ve 1597 m
Horní hranice : 6709 m
Dolet : 1234 km
Posádka : 2

Předchozí letadlo . Letadla · Letecký den . Motoveteráni · Cestování · Referáty . Loga .
. Kontakt .

Copyright © 2002 Václav Snížek
Další letadlo